Ekonomi

Admib Yönetim Kurulu Başkanı Tosyalı: “Artan Enerji Maliyetleri Rekabet Gücümüzü Olumsuz Etkiledi.

Akdeniz Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (ADMİB) Yürütme Konseyi Başkanı Fuat Tosyalı, “Üretimde enerjiyi yoğun kullanan bir sektörüz. Artan enerji maliyetleri rekabet gücümüzü olumsuz etkiledi. Bunun sonucunda ihracatımız hedeflediğimiz seviyenin altında kaldı. Rusya-Ukrayna savaşının sektörümüz üzerindeki olumsuz etkilerinden de etkilendi.Bu nedenle yeşil dönüşümün ve yenilenebilir enerji kullanımının önemi konusunda ısrarcıyız.”

ADMİB Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı yazılı bir açıklama yaparak demir çelik branşının durumunu ve 2023 öngörülerini paylaştı. Demir çelik sektörlerinin yaşanan krizler nedeniyle bir durgunluk dönemi yaşadığını belirten Tosyalı, Türk çelik şubesi 2022 yılını yüzde 5,3 düşüşle 21,1 milyar dolarlık ihracatla kapattı.

Tosyalı’nın sektöre ilişkin değerlendirmeleri ve beklentileri şöyle:

“ÇELİK İHRACATI YÜZDE 8,2 AZALDI:ADMİB’in 2022 yılı ihracatı incelendiğinde, demir ve demir dışı metaller segmentinden yapılan ihracat yüzde 6,7 artarak 901 milyon dolar olurken, çelik faslından yapılan ihracat yüzde 8,2 azalarak 2 milyar 618 milyon dolar oldu.

ARTAN ENERJİ MALİYETLERİ İHRACAT AMAÇLARINI OLUMSUZ ETKİLEDİ: Türkiye demir çelik bölümü, 2021 yılını ihracatta rekor kırarak kapattı. 2022 yılına birebir ivme ile başlamıştır. Rusya-Ukrayna savaşının olumsuz etkileri, artan korumacı tedbirler ve elektrik fiyatlarındaki yüksek artışlar nedeniyle yılın geri kalanı sektör açısından olumsuz geçti.

ÇELİK ŞUBESİ İHRACATI 21,1 MİLYAR DOLAR, YÜZDE 5,3 AZALTILDI: Dünya çapında demir-çelik kesimleri sakin bir dönem yaşıyor. Türk çelik bölümü olarak 2022 yılını yüzde 5,3 düşüşle 21,1 milyar dolarlık ihracatla kapattık. Demir ve demir dışı metallerde ise %16,4 artışla 14,4 milyar dolarlık ihracatı tamamladık. Üretimde enerjiyi yoğun kullanan bir bölümüz. Doğal olarak, güçteki fiyat artışları maliyetlerimizi önemli ölçüde artırdı. Artan elektrik maliyetleri rekabet gücümüzü olumsuz etkiledi. Bunun sonucunda ihracatımız hedeflerimizin gerisinde kaldı. Rusya-Ukrayna savaşının olumsuz etkilerini şubemizde de yaşadık. Öte yandan, Rusya ve Ukrayna’nın etkinliğinin azalmasıyla Kuzey Afrika ve Orta Doğu pazarları ile Kuzey Amerika pazarlarında çelik talebinin canlandığını gözlemlemeye başladık. Türk çelik ihracatçıları olarak bu fırsatı değerlendirmek istiyoruz.

İLK 10 ÜLKE ARASINDA EN YÜKSEK İHRACAT ARTIŞI BULGARİSTAN’DA OLDU: 2022 yılı ülkeler bazında incelendiğinde Türkiye’den yapılan demir çelik ihracatında en başarılı ülke 2,9 milyar dolar ile Almanya oldu. Bu ülkeyi 2,1 milyar dolar ile ABD, 2 milyar dolar ile İtalya, 1,9 milyar dolar ile İsrail ve 1,6 milyar dolar ile Romanya izledi. İlk 10 ülke arasında yer alan ihracatta en fazla artış yüzde 41 ile Bulgaristan’da yaşandı. ADMİB’in 2022 yılı ihracatı ülkelere göre incelendiğinde; İsrail’in 237.4 milyon dolarla ilk sırada yer aldığı görüldü. Bu ülkeyi 225,4 milyon dolarla Mısır, 210,5 milyon dolarla Irak, 206,8 milyon dolarla ABD ve 201,5 milyon dolarla Almanya izledi. İlk 10 ülke arasında en fazla artış yüzde 56 ile ABD oldu.

DEMİR ÇELİK ÇUBUK İHRACATI 4,4 MİLYAR DOLAR OLDU: Türkiye’nin demir ve demir dışı metaller-çelik departmanlarının 2022 yılı sektörel ihracatı iş kümesi bazında incelendiğinde; Demir çelik çubuğun yaklaşık 4,4 milyar dolar ile ilk sırayı aldığı görüldü. Bu işi 3,5 milyar dolarla demir çelik diğer, 2,5 milyon dolarla demir çelik borular, 2,4 milyar dolarla alüminyum çubuk-profiller ve 2,3 milyar dolarla demir çelik yapı elemanları izledi. ADMİB’in 2022 yılı ihracatı eser kümeleri bazında incelendiğinde ilk sırayı 716,8 milyon dolarlık ihracatla demir çelik borular aldı. Bu işi 511 milyon dolarla demir çelik yassı kaplama, 262,8 milyon dolarla demir çelik yapı elemanları, 247,4 milyon dolarla demir çelik çubuklar ve 235,1 milyon dolarla metallerden diğer mobilyalar izledi.

SÜRDÜRÜLEBİLİR REKABET GÜCÜNÜ SAĞLAMAYI HEDEFLİYORUZ: 2023 yılında korumacı önlemler ve elektrik maliyetlerindeki artışlar yeniden gündemi meşgul edecek. Çelik sektöründe yoğun bir şekilde tüketilen gücün üretim maliyetleri içindeki payı arttıkça rekabet gücümüz olumsuz etkilenmektedir. Bu nedenle yeşil dönüşümün ve yenilenebilir enerji kullanımının önemini ısrarla vurguluyoruz. Avrupa Birliği gibi yenilenebilir enerji kullanımının yoğun olduğu ülke ve bölgelere göre dezavantajlarımız olduğunu düşünüyoruz. Sanayide yenilenebilir enerji kullanım ölçeğini kesinlikle artırmamız gerekiyor. Birlik olarak üye firmalarımızla bu konuda çalışıyoruz. 2023 yılında demir çelik bölümünde elektrik üretimine olanak sağlayan hidrojenin kullanımına yönelik çalışmalar yapacağız. Demir çelik sektörümüz serbest piyasa koşullarında rakipleri ile rahatlıkla rekabet edebilecek güce sahiptir. Bu nedenle ana hedefimiz, bölümümüzün küresel düzeyde sürdürülebilir bir rekabet gücü elde etmesini sağlamak olacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu