Haber

Bitlis’te kar yerini soğuk havaya bıraktı, çatılarda buz sarkıtları oluştu.

BİTLİS’te bir haftadır aralıksız devam eden kar yağışı yerini soğuk havaya bırakırken, çatılarda uzun buz sarkıtları oluştu.

Türkiye’nin en çok kar yağışı alan illerinden biri olan Bitlis’te bir haftadır aralıklarla etkili olan kar, 1 metreyi geçti. Gece saatlerine kadar etkisini sürdüren kar yağışı, sabah saatlerinde yerini soğuk ve rüzgarlı havaya bıraktı. Hava sıcaklığının eksi 5 derece olarak ölçüldüğü kent merkezinde, çatılarda 2 metreyi aşan uzun buz sarkıtları oluştu.

Meteoroloji yetkilileri, Bitlis’te kar kalınlığının 115 santimetreye ulaştığını, yüksek kesimlerde 1,5 metreyi geçtiğini bildirdi. Yetkililer, yağışın bölgeyi kısa süreliğine terk ettiğini ancak özellikle gece saatlerinde hava sıcaklıklarında önemli düşüş olacağını bildirdi. Çığ tehlikesi başta olmak üzere don ve don tehlikesine karşı uyarıda bulunan yetkililer, halkı mecbur kalmadıkça gece dışarı çıkmamaları konusunda uyardı.162 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPATTI.

Bu merkezde 162 köy yolu yağış nedeniyle trafiğe kapatıldı. İl Özel İdaresi Yol ve Ulaşım Hizmetleri Şube Müdürü Ümit Kurtkan, kapanan köy yollarının yeniden ulaşıma açılması için çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi. Kurtkan, “Bugün itibarıyla 162 köy yolumuz ulaşıma kapandı. 10 farklı şantiyede 80 personel ve 60 iş makinesiyle karla mücadele çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kapanan köy yollarımızı yeniden açmayı hedefliyoruz. Yağışların olmaması durumuna göre en kısa sürede vatandaşlarımızdan sabırlı olmalarını bekliyoruz.” .

mentese-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu