Yaşam

Garipçe’de 30 yeni balıkçı barınağı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın talebi üzerine İBB Meclisi gündemine gelen Garipçe Balıkçı Barınağı için imar planı teklifi oybirliğiyle kabul edildi.

Hürriyet’ten Fatma Aksu’Habere göre, Garipçe Kalesi’nin imajını bozmayacak şekilde tasarlanacak ve sahildeki binaları Karadeniz’den gelen akıntılardan korumak için beton mendirek içeren proje, 100 metrekarelik bir alanı kaplıyor. yaklaşık 1.500 metrekare.

Proje kapsamında teknelerin büyüklüklerine göre değişen 25-30 tekne kapasiteli balıkçı barınağı, 62 metre derinliğinde yaklaşık 1,5 metre derinliğinde rıhtım ve 25 metrelik bir iskele daha bulunuyor. yerel balıkçıların barınma ihtiyacını karşılamak için 3 metre derinlikte inşa edilecek.

Kamu yararına olduğu gerekçesiyle üretilmesi planlanan balıkçı barınağının girişinin, büyük teknelerin barınmasını engellemek için dar tasarlandığı belirtildi. Ayrıca tarihi ve doğal değerlerin korunması göz önünde bulundurularak yapının gerektiğinde sökülüp takılabilen bir sistem olan prekast betondan yapılmasının planlandığı belirtildi. Balıkçı barınağının, kötü hava koşullarında deniz hareketinden olumsuz etkilenen kıyı yapılarını da koruyacağı belirtildi.

aslanapa-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu