Ekonomi

İzmir’de kruvaziyer turizmi hızlı başladı

İZMİR (İGFA) –2023 yılında İzmir’e varacak olan kruvaziyer gemileri için ilk rezervasyonlar yapıldı.

İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şube Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, TCDD İzmir Alsancak Limanı’na 12 Ocak itibarıyla 18 sefer yapılacağını, yıl içinde gelecek yeni rezervasyonlarla bu sayının artacağını kaydetti.

Seven Seas Splendor, Seven Seas Navigator, Seven Seas Voyager, Seven Seas Mariner, Costa Deliziosa, Norwegian Dawn, Celestyal Crystal, Marna, Vista, Seabourn Encore ve Symphony bu yıl İzmir Limanı’na varacak gemiler arasında yer alıyor.

İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şube Başkanı Yusuf Öztürk, geçen yıl 991 gemiyle bir milyondan fazla turistin Türk limanlarına geldiğini hatırlatarak, “Geçen yıl 27 gemiyle 50 binden fazla turist İzmir’e geldi. Kuşadası, Çeşme ve Dikili Limanları ile bölgemize gelen gemi sayısı 565’e, yolcu sayısı ise 560 bine ulaştı.

2023’TE DAHA ORTAMLIYIZ

2023’te Türk limanlarının daha iddialı olduğunu ifade eden Öztürk, Ege Port Kuşadası’nın 1 milyon yolcuyu hedeflediklerini ve İzmir Limanı’nın geçen yıla oranla çok daha fazla yolcu sayısına ulaşacağını öngördüklerini söyledi.

Öztürk, “Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın bir an önce bitmesi ve Karadeniz’e barış ve huzurun gelmesi en büyük dileğimizdir. Karadeniz’in dünya kruvaziyer pazarına dönüşü ile birlikte Akdeniz pazarı da hareketlenecek ve tüm limanlarımızda hareketlilik yaşanacaktır. İstanbul’a giden gemiler doğal olarak rotalarına İzmir’i ve diğer limanları dahil edecekler. İzmir Şubemiz başta olmak üzere hem İzmir Valiliği, İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Ticaret Odası ve İzmir Deniz Ticaret Odası, hem de Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı Türkiye Turizm Tanıtma ve Geliştirme Ajansı tanıtımlarını gerçekleştirmektedir. faaliyetler aktif olarak Mart ayında Miami’de düzenlenecek olan Setrade Cruise Global Fuarı’na katılarak, kruvaziyer operatörleri ile görüşerek ve Akdeniz Yolcu Limanları Birliği (MedCruise) toplantılarına katılarak daha fazla gemi ve yolcuyu ülkemize kazandırmak için çalışmaya devam edeceğiz. İMEAK Deniz Ticaret Odası olarak üyesi olduğumuz.” konuştu.

pulumurhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu