Haber

Kayseri’deki sivil toplum kuruluşlarından 28 Şubat açıklaması

MAZLUMDER Kayseri Şube Başkanı Ahmet Taş, 28 Şubat darbesinin kurbanları için harekete geçilmesi gerektiğini belirtti.

Dernek binasında basın toplantısı düzenleyen Taş, millet iradesi hiçe sayılarak gerçekleştirilen 28 Şubat 1997 postmodern darbesinin üzerinden 26 yıl geçtiğini hatırlattı.

O dönemde yaşananları aktaran Taş, 2000’li yıllardan sonra 28 Şubat’ta açılan yaraların sarılmaya çalışıldığını ve çeşitli mağduriyetlerin giderildiğini belirtti.

Halen analiz bekleyen ve yürekleri buruk bırakan beklentilerin devam ettiğini anlatan Taş, şunları kaydetti:

“Darbenin 26’ncı yılına girdiğimiz bu günlerde, darbe döneminde Genelkurmay Başkanlığı’nda düzenlenen brifinglerde verilen emirler ve darbe göz ardı edilerek mahkûm edilenlerin çok değerli bir kısmının yeniden yargılanması talepleri… hukuk tutsaklar içinde çürümeye devam ediyor.Bizim davetimiz ülkemizde kara ve hukuksuzdur.Çoğunluğu 28 Şubat döneminin mağduru olan Cumhurbaşkanlığı ve Türkiye Büyük Millet Meclisini vakit kaybetmeden harekete geçmeye davet ediyoruz. 26 yıllık bir dönem olan 28 Şubat 1997 postmodern darbesinin tüm izlerini silmek ve mağdurların beklentilerini karşılamak amacıyla.”

Adalet Savunucuları Derneği Başkanı Ahmet Balcı da, aradan 26 yıl geçmesine rağmen o dönemin sivil ve askeri mağdurlarıyla ilgili bazı iyileştirmeler yapıldığını ancak halen maddi ve manevi engelleriyle uğraştıklarını belirtti.

Balcı, “28 Şubat darbesinden sağ kurtulanların, hâlâ o günleri yaşamak için fırsat kollayanların, siyasi maksatlarla yola çıkanların ne yazık ki şaşkınlık ve üzüntüyle görüyoruz.” söz konusu.

habererbaa.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu